Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Ytterfoder 17516032



*

nr 1751 6032


Ytterfoder

majolika, omkring 1900. Höjd: 21 cm, Diameter: 26cm


Kondition: krackeleringar

Utrop:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 december 2025
kl 19:20:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/12 15:50:24 1      350 kr
14/12 21:35:07 2      350 kr
14/12 21:35:07 1      350 kr (Budbetjänt)
14/12 21:35:15 2      400 kr
14/12 21:37:21 2      Vinnande bud
15/12 15:54:30 1      500 kr
15/12 15:54:30 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik majolika ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 7014 Ytterfoder
    nutida, porslin, 19,5x19,5. Höjd: 14,5 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:54




Ladda ner broschyr