GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Ytterfoder 17516032
*
nr 1751 6032
Ytterfoder
majolika, omkring 1900. Höjd: 21 cm, Diameter: 26cm
Kondition: krackeleringar
Utrop:
600 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 december 2025
kl 19:20:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/12 15:50:24
1
350 kr
14/12 21:35:07
2
350 kr
14/12 21:35:07
1
350 kr (Budbetjänt)
14/12 21:35:15
2
400 kr
14/12 21:37:21
2
Vinnande bud
15/12 15:54:30
1
500 kr
15/12 15:54:30
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik majolika ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
7014 Ytterfoder
nutida, porslin, 19,5x19,5. Höjd: 14,5 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:54
*
Ytterfoder
Kondition: krackeleringar
Läs om budbetjänten
nr 1751 6032
Ytterfoder
majolika, omkring 1900. Höjd: 21 cm, Diameter: 26cm
Kondition: krackeleringar
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 december 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/12 15:50:24 | 1 | 350 kr |
| 14/12 21:35:07 | 2 | 350 kr |
| 14/12 21:35:07 | 1 | 350 kr (Budbetjänt) |
| 14/12 21:35:15 | 2 | 400 kr |
| 14/12 21:37:21 | 2 | Vinnande bud |
| 15/12 15:54:30 | 1 | 500 kr |
| 15/12 15:54:30 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik majolika ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
7014 Ytterfoder
nutida, porslin, 19,5x19,5. Höjd: 14,5 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:54



